Arboretum w Bolestraszycach

Polskie arboretum

Jako arboretum określa się specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego, który nierzadko jest fragmentem potężnego ogrodu botanicznego o charakterze parku krajobrazowego, ale wielokrotnie działamontaż instalacji elektrycznych Poznań również jako samoistny punkt na mapie geograficznej. Innymi słowy określa się arboretum jako dendrarium, czyli specyficzny ogród o charakterze dendrologicznym. Jednym z najsłynniejszych miejsc typu arboretum okazuje się być placówka w Bolestraszycach zlokalizowana na terenie województwa podkarpackiego.
Arboretum w Bolestraszycach stanowi jeden z wyjątkowych w swej wspaniałości krajobrazowej miejsc przyrodniczych i pomników kultury w naszym kraju. Jest tam mnóstwo istotnych i wartych podkreślenia zabytków przyrodniczych. A także warto wspomnieć, iż to miejsce ma charakter naukowy oraz kulturowy. Dodatkowo, to obiekt czysto przyrodniczy, ale też i mający charakter edukacyjny.
Alejka w arboretum
Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie na terenie tego arboretum, dekady temu intensywne prace malarskie zaczął prowadzić wybitny polski artysta, znamienitej sławy malarz Piotr Michałowski. Miało to miejsce dokładnie rzecz biorąc w połowie dziewiętnastego wieku. To tam również on mieszkał i funkcjonował w trakcie realizowanych przez siebie prac. Arboretum zostało zbudowane kilka dekad temu, a dokładniej mówiąc jego oficjalne otwarcie nastąpiło w roku 1975. W szczególności miało to miejsce za sprawąprojektowanie ogrodów tarnów wykonawcy Jerzego Pióreckiego, który był konserwatorem i inicjatorem powstania tego obiektu. To on działał w arboretum w Bolestraszycach bez przerwy od momentu jego powstania do 2002 roku. Początkowo miejsce to liczyło niespełna dziesięć hektarów a systematycznie rozbudowywane zaczęło na dziś dzień przekraczać swą powierzchnią trzysta dziesięć hektarów!
Autor artykułu: