Pieniński Przełom Dunajca

Widok na Dunajec zimową porą

Potocznie określany skrótowo jako po prostu Przełom Pieniński, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych powierzchni geograficznych w naszym kraju. Przebiega on przez gigantyczne pasmo górskie, jakim są Pieniny, a dokładniej rzecz biorąc mowa tu o Pieninach Właściwych. Długość owego obszaru przekracza jakieś osiem kilometrów.
Pieniński Przełom Dunajca występuje generalnie na linii Sromowce oraz Szczawnica. Poprzez to, że rzeka Dunajec tworzy tam mnóstwo ciekawie prezentujących się zakoli, ściany skalne przekraczają swą wysokością nawet i trzysta metrów. Ogólnie mówiąc, ta wysokość umożliwiła stworzenie z Dunajca i całego jego obszaru świetnej atrakcji turystycznej, która pozwoliła rozsławić to miejsce na terenie całego kontynentu europejskiego. Dziś każdy Europejczyk lubiący szeroko rozumiane obcowanie z przyrodą i naturę w jej nieskazitelnym i niezmąconym przez człowieka wydaniu kojarzy Przełom Dunajca z rewelacyjnych spływów. Są one znane na arenie międzynarodowej.
Mężczyzna pływa łodzią rzeką Dunajec
Historia pokazuje jednakże, że Przełom Dunajca i jego wyodrębnienie się w naturalnej postaci wiążą się z okresem mniej więcej 1589 roku. Pierwszy spływ był właśnie wówczas zorganizowany i świadczy o tym malowidło ścienne, które uwiecznione zostało w jednym z tamtejszych kościołów, a mianowicie w świątyni w Krościenku. Na polichromii widać dokładnie całą ikonografie, która dodatkowo przedstawia spływ Dunajcem, więc już wówczas o tym wiedziano. Najwięcej i najgłośniej o Pienińskimśrodki do dezynfekcji Przełomie było mniej więcej w połowie dziewiętnastego stulecia, ponieważ to wtedy zaczął on stanowić kluczowy punkt gospodarczy, a nie tylko czysto turystyczny.
Autor artykułu: http://intralogix.pl/k-hartwall/